Kutnohorská 12/59, Praha - Dolní Měcholupy
774 633 866 royalservis@centrum.cz
Pa-Pá: 8:00 - 17:00, So: 8:00 - 14:00

Výměna oleje v automatické převodovce

Nejčastější příčinou poruchy automatické převodovky je opotřebovaný olej. Olej by se měl měnit každých 30-60,000 najetých kilometrů.

Jakýkoliv olej ztrácí časem a používáním své vlastnosti, stává se opotřebovaným a nevhodným pro další používání. Když nastane opotřebení oleje, je třeba ho vyměnit, protože už neslouží tak jak by měl. Olej v motoru je měněný v pravidelných intervalech a uživatelé motorových vozidel se nad tímto faktem vůbec nepozastavují. Na rozdíl od toho, výměna oleje v automatické převodovce stále vyvolává značné diskuse a polemiky. Nicméně při bližším pohledu na konstrukci automatické převodovky vidíme, že je nesrovnatelně více citlivější na kvalitu a čistotu oleje než olej motorový. Olej v automatické převodovce hraje důležitou roli na její funkčnost.

Olej v automatické převodovce slouží k mazání, chlazení, hydroměnič ho využívá pro přenos celkového točivého momentu a výkonu motoru (hrubá síla), v hydrorozvaděcí je využíván k ovládání řazení rychlostních stupňů (jemná mechanika) a stlačování spojkových skupin.

Provozem vozidla se v oleji uvolňuje otěr z lamel a ložisek automatické převodovky a zároveň se mění jeho tepelná stabilita. Skloubit takto rozdílné funkce do jednoho oleje je náročné a následkem toho je olej v automatické převodovce extrémně zatěžován. Z uvedeného vyplývá, že pokud dojde k opotřebení oleje v automatické převodovce a tento olej již nemá požadované vlastnosti, má to dopad na fungování celé automatické převodovky, protože jakákoliv změna jeho vlastností ovlivňuje práci automatické převodovky jako celku.
Až 80% poruch automatických převodovek, je zapříčiněno opotřebovaným olejem, který nemá požadované vlastnosti.
Automatická převodovka ze začátku začíná vykazovat chyby v menší intenzitě, které jsou někdy pro klasického uživatele téměř nepostřehnutelné. Tato intenzita se časem zvyšuje, až může jízda s opotřebovaným převodovým olejem způsobit poškození některé z částí automatické převodovky, případně její úplné znefunkčnění. Proto v mnoha případech při včasné výměně oleje v automatické převodovce, přestane chyby vykazovat. Zároveň však jeho pozdní, nepravidelná nebo žádná výměna je důvodem většiny poruch automatických převodovek.

Kdy měnit olej v automatické převodovce?

Výměnu oleje v automatické převodovce je třeba pravidelně provést po ujetí každých 30 - 60 000 km.
Po ujetí těchto kilometrů je olej v automatické převodovce již značně opotřebovaný ztrácí viskozitu a nečistoty v něm můžou začít ovlivňovat plynulé řazení. Při způsobu jízdy, kdy je automatická převodovka značně zatěžována, tento interval může být ještě nižší.
Neodkládejte výměnu oleje v automatické převodovce na později. Včasnou výměnou můžete předejít zbytečným problémům s automatickou převodovkou a tím nákladným opravám. Pokud se vaše číslo na tachometru blíží k doporučeným kilometrům, navštivte náš autoservis, ve kterém se specializujeme na automatické převodovky. My vám kvalitně a rychle olej v automatické převodovce nejen vyměníme, ale provedeme i precizní manuální vyčištění skříně a bude-li to nutné i hydrorozvaděče.
 

Rezervace termínu

Napište nám svůj problém a my se Vám ozveme s návrhem jeho řešení a přesného termínu co nejdříve to bude možné.